Psychologische zorg terugbetaald op 2 niveaus?
Het stormt steeds vaker in onze hoofden, maar de ziekteverzekering betaalt psychologische zorg meestal niet terug. Het Federaal Kenniscentrum voor de Gezondheidszorg (KCE) pleit daarom voor een terugbetaling op 2 niveaus: een vlot toegankelijk niveau voor vaak voorkomende mentale problemen en een tweede gespecialiseerd niveau voor specifieke behandelingen.
Ruime opvang zonder voorwaarden
Angst, stress, burn-out, depressieve gevoelens, …: met professionele hulp kunnen deze mentale problemen vaak overwonnen worden. Het KCE ijvert daarom voor een vlot toegankelijk eerste niveau van psychologische zorg waar iedereen met dergelijke problemen snel terecht kan tegen een beperkte vergoeding. Het gaat om maximaal 5 sessies bij een psycholoog die de patiënt een duwtje in de rug geven. Uit pilootprojecten in Vlaanderen is gebleken dat 88% van de mensen na die 5 sessies voldoende geholpen is.
Gespecialiseerde zorg
Zijn die 5 sessies niet voldoende? Gaat het om een mentaal probleem dat een langdurige behandeling vergt? Dan kunnen patiënten terecht op een meer gespecialiseerd tweede niveau (wél met een voorschrift). Het KCE stelt voor dat deze gespecialiseerde, multidisciplinaire zorg gegeven wordt in of in samenwerking met de Centra voor Geestelijke Gezondheidszorg (CGG). Ook de rol van psychiaters voor de behandeling van complexe mentale problemen wordt bevestigd binnen dit niveau.
Meer info!
Neem een kijkje op de
site van het KCE.